Představte si na okamžik život bez zraku, bez schopnosti vidět vše kolem sebe. Asi jen málokdo by si přál přijít o tento důležitý smysl. Lidé si často neuvědomují, že o zdraví očí je potřeba se starat, stejně jako o zbytek těla. To platí obzvláště pro osoby, které již postihla jistá vada zraku a k její korekci používají kontaktní čočky.
Oční rohovka je spolu se zubní sklovinou, vlasy a nehty jednou z mála částí lidského těla, která nemá krevní cévy dodávající kyslík. Aby světlo prošlo nenarušeně do oka, musí být rohovka průhledná, bez cév. Kyslík je proto nutné čerpat přímo ze vzduchu. Kyslík se nejprve rozpustí v slzách a následně je distribuován po celé rohovce, čímž ji udržuje zdravou. Oxid uhličitý je naopak vyloučen zpět do vzduchu. Hlavní přístup kyslíku do oka je přes jeho přední část. Ta je však při nošení kontaktních čoček zakryta a přístup kyslíku je značně omezen. I když se výrobci čoček snaží vyvíjet materiály s vysokou propustností, těžko dosáhnou 100 %, jako když povrch očí není ničím zakryt.
Nechte své oči dýchat
I vzorní pacienti, kteří používají čočky přesně dle instrukcí očního specialisty a výrobce čoček, by měli svým očím dopřávat pravidelný odpočinek od kontaktních čoček. Dodržování zásad není totiž absolutní zárukou trvalého udržení zdravých očí, ale výrazně přispívá ke snížení rizika vážnějších komplikací. Jedním z nejlepších preventivních opatření, jak chránit oči před chorobami, je umožnit rohovce volně “dýchat”. Pozastavení nošení čoček představuje také první krok v případě výskytu řady očních onemocnění. Buňky v očích jednoduše potřebují ke správné funkci kyslík.
Rizika nadměrného nošení kontaktních čoček
Pravidla a doporučení, jak dlouho nosit čočky přes den, a jak často je měnit za nový pár, protože ten současný s postupem času ztrácí své optimální vlastnosti, mají svá opodstatnění. Občasné porušení zásad správného nošení čoček nejspíš nebude mít okamžité následky, i když i hrozící infekce může způsobit velké nepříjemnosti. Dlouhodobé nedodržování pravidel ovšem může vést k nenávratnému poškození.
Asi jen málokdo chce vědomě zanedbávat zdraví svých očí. Do situace, kdy jsou čočky v očích déle, než by měly, nebo kdy se o ně nelze optimálně postarat, se čas od času z různých důvodů dostane asi každý pacient. Pokud se však občasné zanedbání stane zvykem, vystavuje se hříšník vážným rizikům.
Odborný výzkum přinesl poznatky, že nedostatek kyslíku, může u nositelů kontaktních čoček vést k následujícím důsledkům:
- Dlouhodobě nadměrné nošení hydrogelových čoček vyvolává významné změny ve všech vrstvách rohovky.
- Nošení čoček potlačuje aerobní metabolismus epitelové tkáně v očích, což může ohrozit buněčnou bariéru proti infekci.
- Změny stromatu a endotelu jsou dlouhodobé.
Jednoduše řečeno, nedostatek kyslíku vede ke značným změnám rohovky, zvyšuje riziko infekce a může natrvalo změnit některé z nejdůležitějších částí oka.
Bez dostatečného přísunu kyslíku se rohovka pokřiví, stane se méně průhlednou, hůře reaguje na bolest. Kromě toho může dojít ke tvoření krevních cév ve skléře (bílé části oka), při snaze oka hledat alternativní způsob přívodu kyslíku, a jejich prorůstání do rohovky, což může vést k poškození a zjizvení.
Kontaktní čočky jsou skvělou pomůckou pro korekci vad zraku. Při jejich prvotním výběru se snažte spolu s očním specialistou zvolit typ s vysokou propustností kyslíku. Abyste čočky mohli nosit dlouhodobě, a při tom zůstaly vaše oči zdravé, držte se co možná nejvíce pokynů a doporučení pro jejich používání. Minimálně jednou týdně pak svým očím dopřejte celodenní odpočinek úplně bez kontaktních čoček. Oči načerpají potřebný kyslík, zregenerují se a zůstanou svěží a zdravé.